Ciekawostki

Jaką rolę pełnią kolory w działaniach marketingowych

Długoletnie badania naukowe w pełni potwierdzają, że większość klientów przy swoich decyzjach w dużym stopniu bierze pod uwagę kolory. Niekiedy mogą oni sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, ponieważ wszystko się odbywa na poziomie podświadomości, lecz rzeczywiście tak jest. Z takich też powodów zabierając się za tworzenie nowej marki czy próbę wypromowania już istniejącej trzeba być świadomym tego, jak to ma duże znaczenie.

Dobrze dobrane barwy mogą zachęcać do zakupu czy też przywoływać skojarzenia o pozytywnym znaczeniu. Lecz cała sytuacja zupełnie inaczej może wyglądać, jeżeli ktoś nie trafi z kolorami, to liczyć się trzeba z tym, że spora grupa potencjalnych klientów właśnie z tego powodu będzie omijała dany produkt. Tak wiec nie można tak po prostu sobie wybrać kilka kolorów i ich użyć do tworzenia marketingowej kampanii, a należy nad wszystkim się zastanowić i znaleźć najlepszą opcję.

Szczególnie że wybrana kolorystyka dotyczy nie tylko firmowego logo, ale też opakowań czy też wizualnej prezencji placówek. Co będzie oznaczało, że klienci będą się z nią często stykać, i na tej podstawie też podejmować takie a nie inne decyzje zakupowe. Niejednokrotnie jest to powiązane z emocjami – jeżeli ktoś posiada pozytywne skojarzenia z daną barwą, to dużo będzie on bardziej skłonny do skorzystania z oferty konkretnej firmy. Wiadomo od dawna, że niektóre kolory posiadają przypisane jakieś znaczenie, i stanowią niejako kanon w wybranych branżach.

Kolor niebieski to profesjonalizm oraz zaufanie, ale też i poczucie stabilności, dlatego chętnie po niego sięgają branże ubezpieczeniowe, bankowe czy technologiczne. Czerwień symbolizuje siłę i energię, lecz równocześnie niebezpieczeństwo, tak więc trzeba ją bardzo umiejętnie i wyważenie stosować. Po żółtą kolorystykę bardzo chętnie sięgają firmy turystyczne, zaś zieleń jest używana przez firmy z branży medycznej, finansowej, lecz również i takie, które chcą podkreślić swoje ekologiczne podejście do biznesu. Tak więc zabierając się za działania marketingowe należy zastanowić się dobrze, czy kolory tęczy dobrze się sprawdzi w danym projekcie, czy jednak lepiej poszukać innego rozwiązania.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz