ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowotne

Czyszczenie promieniem lasera jako świetny sposób nieinwazyjnego czyszczenia zabytków

Wraz z upływającym czasem na przedmiotach zaczynają być widoczne najróżniejsze zanieczyszczenia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy te przedmioty nie są używane, wówczas szybko na powierzchni zaczyna być widoczna warstwa osadów lub rdza. Żeby dany przedmiot wrócił do użytkowania, to trzeba pozbyć się jakoś tej warstwy.

Przy metalowych elementach, pokrytych warstwą rdzy, jeszcze całkiem niedawno stosowano przede wszystkim piaskowanie. Ta technika opiera się na tym, że zanieczyszczona powierzchnia przedmiotu uderzana zostaje niewielkimi metalowymi kulkami, które są rozpędzane do do dużej prędkości. Przez to znajdująca się na wierzchu warstwa zanieczyszczeń i nalotów zostaje usunięta, aż do bazowego materiału. Lecz z uwagi na to, że jest to technika dość inwazyjna, to w części przypadków może dojść do niewielkich uszkodzeń struktury. Przy większości elementów nie będzie to miało żadnego znaczenia, ale znajdą się jednak takie, w przypadku których potrzeby jakościowe będą dużo wyższe.

Wówczas dużo bardziej korzystne będzie czyszczenie laserowe, metoda ta od dawna jest znana na rynku, a obecnie cieszy się rosnącą popularnością. Wykorzystuje się w niej odpowiednie modele laserów, moc jakich da się bardzo precyzyjnie ustalać, dostosowując ją do parametrów materiału i powierzchni do czyszczenia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie będzie ono powodować żadnych uszkodzeń mechanicznych. Jednocześnie prace wykonuje się dużo wygodniej i szybciej.

Nie ma potrzeby demontowania poszczególnych elementów, czym należy się zająć podczas piaskowania, a praktycznie wszystko zrobić się da w terenie. Dzięki temu czyszczenie laserowe znacznie lepiej się sprawdzi w każdym przypadku, będzie dużo bardziej wygodne, sprawniej wykonane, a niejednokrotnie również tańsze niż metoda piaskowania. Ze względu na krótkie czasy impulsów powierzchnie nie są nagrzewane, sam proces czyszczenia przebiega bez hałasu. Nie jest też nic przy nim dodatkowo potrzebne, na przykład sprężone powietrze, woda czy materiały ścierne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz