ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowotne

Pokarmy zakazane w diecie bezglutenowej

Zaleca się unikanie wszystkich pokarmów zawierających gluten. Na liście zakazanych pokarmów znajdują się następujące produkty: Jęczmień – słód, aromat słodowy i ocet słodowy są zazwyczaj wytwarzane z jęczmienia. Żyto. Pszenżyto, które jest w rzeczywistości hybrydą między pszenicą a żytem. Pszenica – zaleca się unikanie pszenicy i to jest w zasadzie największe wyzwanie, bo wszystkich produktów pszennych jest wiele. Na półkach sklepów spożywczych znajduje się niezliczona ilość rodzajów mąki pszennej – zwykła, bromowa, wzbogacona, fosforanowa, wzrostowa itd. Są też inne rodzaje produktów pszennych, których należy unikać: mąka z pszenicy durum, graham, orkiszowa czy grahamka.

Zaleca się unikanie wszystkich produktów mącznych, które nie są bezglutenowe.

Istnieją niektóre zboża, takie jak owies, które mogą być zanieczyszczone pszenicą na etapie przetwarzania przemysłowego lub podczas produkcji. Z tego powodu zaleca się unikanie owsa, z wyjątkiem sytuacji, gdy produkty są oznaczone jako bezglutenowe. Dodatkowo zaleca się zwrócić baczną uwagę na produkty, które zawierają gluten pośrednio, takie jak: Dodatki do żywności takie jak aromat słodowy, przetworzona żywność skrobiowa i inne. Leki i witaminy, które wykorzystują gluten jako spoiwo

Występuje również zanieczyszczenie glutenem

Do zanieczyszczenia może dojść, gdy żywność bezglutenowa wejdzie w kontakt z żywnością zawierającą gluten. Dzieje się tak na ogół na etapie produkcji, np. gdy te same maszyny produkcyjne są wykorzystywane do produkcji dużej liczby produktów spożywczych, w tym glutenu i żywności bezglutenowej.

Istnieją również etykiety, które mówią, że mogą zawierać śladowe ilości glutenu, ale ta forma ostrzeżenia jest często opcjonalna.

Żywność może być nawet oznaczona jako bezglutenowa. Jeśli produkt jest oznaczony jako bezglutenowy, oznacza to, że spełnia normy określone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Ważnym warunkiem jest, aby produkt zawierał mniej niż 20 części na milion glutenu. Jeśli na produkcie jest napisane, że nie zawiera pszenicy, może on zawierać gluten. Warto zapoznać się z pełną listą składników pod kątem bezpieczeństwa, a jeśli nie jesteś przekonany, zapytaj sprzedawcę o szczegóły. Zobacz więcej na stronie https://zdrowszy.pl/jedzenie/chleb-z-ziarnami-bezglutenowy/

Do skażenia może dojść również w domu. Jeśli używasz tego samego tostera do zwykłego chleba i do chleba bezglutenowego, istnieje źródło zanieczyszczenia. Zalecamy, aby zastanowić się nad krokami, które należy podjąć, aby zapobiec zanieczyszczeniu w domu, w pracy lub w szkole.

Bądź ostrożny podczas jedzenia na mieście. Zapytaj, czy są produkty bezglutenowe i czy są one gotowane oddzielnie od produktów glutenowych, aby skutecznie uniknąć zanieczyszczenia.

Jeśli nieumyślnie spożyjesz produkt, który ma gluten, prawdopodobnie doświadczysz bólu brzucha i biegunki. Są też osoby, które nie mają żadnych objawów, ale nie oznacza to, że jelito cienkie nie jest dotknięte chorobą.

Nawet śladowe ilości glutenu, które występują w żywności, mogą być szkodliwe bez względu na to, jak widoczne są objawy. Jeśli cierpisz na celiakię i nie stosujesz całkowicie bezglutenowej diety, możesz z czasem rozwinąć poważne powikłania, w tym raka jelita.

Korzyści wynikające z diety bezglutenowej

Rozpoczęcie stosowania tej diety wiąże się na ogół z szybkim ustąpieniem objawów klinicznych. Normalizują się badania przeciwciał i przywracana jest prawidłowa struktura błony śluzowej jelit. U osób z typowymi objawami efekty stosowania tej diety są niezwykłe: już po kilku dniach zauważą one dużą poprawę samopoczucia i apetytu, za którą ściśle podąży złagodzenie objawów biegunkowych i wznowienie tempa wchłaniania składników odżywczych.

Schorzenia metaboliczne, takie jak osteoporoza i anemia spowodowana niedoborem żelaza, mają tendencję do stopniowego ustępowania.

Ponadto, jeśli dieta bezglutenowa zostanie przyjęta we wczesnym stadium choroby, zmniejsza się ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań, ale nie eliminuje się całkowicie możliwości wystąpienia autoimmunologicznych zaburzeń hormonalnych, które towarzyszą celiakii. Mogą być autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, chorobą, która często występuje u kobiet w okresie dojrzewania.

Inne korzyści wynikające z diety bezglutenowej to zmniejszenie stanu zapalnego, mniej przetworzonej żywności, szybka poprawa ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenie ryzyka zachorowania oraz zwiększenie spożycia pełnych ziaren.

Dieta bezglutenowa przyniesie duże korzyści dla zdrowia każdemu, kto jej spróbuje. Niekoniecznie trzeba być nietolerancją glutenu lub cierpieć na celiakię, aby zrezygnować z jedzenia glutenu. Wystarczy, że chcesz żyć jak najzdrowiej.

Jak skutecznie wyeliminować gluten ze swojej diety?

Aby szybko i skutecznie wyeliminować gluten z diety wykonaj poniższe kroki, a Twoja dieta bezglutenowa nie będzie już tak skomplikowana:

Kupuj produkty tylko online – jednym z najprostszych sposobów na wyeliminowanie glutenu z diety jest prowadzenie sklepu internetowego, który zapewni kupującym całą sekcję żywności bezglutenowej. Dzięki temu unikniesz zamieszania na półkach i nie będziesz musiał poświęcać dużo czasu na czytanie etykiet na produktach. Możesz być pewien, że w jednym miejscu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Wyrób w sobie odruch czytania etykiet – jeśli nadal wchodzisz do sklepu i chcesz kupić w nim jedzenie, czytaj wszystkie etykiety na produktach i naucz się robić to cały czas. Dowiesz się wtedy, czy dany produkt zawiera gluten, czy można go bezpiecznie kupić.

Wyeliminuj ze swojej diety wszystkie pokarmy zawierające gluten – jeśli nie tolerujesz glutenu, nie powinno to powstrzymywać cię przed jedzeniem płatków śniadaniowych, makaronu i chleba, kiedy lubisz. Możesz je zastąpić makaronami, płatkami śniadaniowymi, chlebem i podobnymi produktami bezglutenowymi, które są dostępne głównie w sklepach ekologicznych.

Nie zapominaj, że wiele produktów spożywczych jest bezglutenowych – świeże owoce i warzywa na przykład, mięso, a nawet ryby, jajka, sery i podobne produkty mleczne są bezglutenowe, więc możesz je włączyć jako podstawy do swojej diety.

Jakie napoje alkoholowe można spożywać? Cydr, likier, wino i alkohole wysokoprocentowe są bezglutenowe, ale piwo nie jest napojem odpowiednim dla diety bezglutenowej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Jeżeli chciałbyś odzyskać swoją ukochaną, ale nie wiesz jak to robić – sprawdź jak odzyskać byłą. Ja wiem i chętnie ci w tym pomogę. Koniecznie zgłoś się do mnie już teraz.

Dodaj komentarz