Ciekawostki

W jaki sposób funkcjonuje i co może dać rekuperacja

Projektowane obecnie czy budynki użytkowe mają wyśrubowane w zakresie oszczędności ciepła. Stosowane są w nich między innymi okna o dużej szczelności, jakie jednak zaburzają naturalne wentylowanie w środku. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, stosuje się parę różnych technik, spośród których w ostatnich czasach rosnącym zainteresowaniem się cieszy wentylacja mechaniczna.

Popularność tego bierze się z paru powodów. Po pierwsze pozwala na bardzo skuteczną wymianę powietrza we wnętrzu, co jest ogromnie ważne dla wygody i komfortu mieszkania. Lecz nowoczesne układy umożliwiają też odzysk cieplnej energii z odprowadzanego na zewnątrz powietrza, przez co można oszczędzić sporo na opłatach na ogrzewanie.

Montaż takiego układu wentylacji niesie ze sobą trochę kosztów, lecz bardzo wysokie one nie są, a zalety płynące z tej metody naprawdę są znaczne. Te koszty należy podzielić na te wiążące się z montażem i projektem takiej instalacji, i związane z eksploatacją. Te ostatnie to chociażby energia wykorzystywana przez urządzenia systemu, wymienianie wszystkich filtrów oraz przeglądy i serwisy. Jeden z poważniejszych wydatków to zakup rekuperatora, a tu kwoty będą się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Wszystko będzie zależało od końcowej wydajności urządzenia, parametrów pracy oraz funkcjonalności dodatkowych. Jeżeli tego typu urządzenie posiadać będzie różnego rodzaju czujniki i wysoką wydajność przy odzyskiwaniu ciepła, to wiadomo że trzeba będzie zapłacić za nie więcej.

Do samego rekuperatora trzeba doliczyć też różne dodatkowe elementy, takie jak rury, przyłącza, uszczelki czy taśmy, co również powinno być uwzględnione przy planowaniu. Dużą rolę odgrywa też to, kiedy montuje się taki układ, dużo taniej wychodzi jeżeli to będzie w obiekcie, który jest budowany. Dużo informacji na temat zalet rekuperacji, ale też i klimatyzacji można znaleźć w internecie. Na przykład po podaniu w wyszukiwarce słów montaż klimatyzacji i przeglądnięciu otrzymanych wyników, czy zaglądnięciu na stronę internetową cold-man.pl.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz