Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Biznesowe, Firmowe

Jaka jest najważniejsza rola energetycznych świadectw

Od wielu lat wszystkie nowe budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie całej energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz prawidłowej wentylacji we wnętrzu. Znając ceny mediów można dzięki temu przewidywać, jakie będą koszty obsługi nieruchomości w tym zakresie. Takie informacje są opisane jako klasa energetyczna danego budynku. Porównując je razem z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Toruń. Ten dokument jest wymagany przy wynajmie czy sprzedaży, więc każdy najemca lub kupiec może o niego poprosić.

Zależnie czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, świadectwo energetyczne objąć powinno stosowny zakres informacji o zużyciu energii. Informacja o tym dokumencie znajduje się wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego brak mogą grozić wysokie kary. Tylko właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie będą musieli robić takiego audytu. Jednak to nie znaczy, że nie muszą tego robić. Wraz z określeniem klasy energetycznej dostaje się bowiem wytyczne pomagające dostosować obiekt do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Ewentualne oszczędności na pewno są większe, niż cena za wystawienie certyfikatu energetycznego. Cena za taki dokument jest zależna od wielu czynników, chociażby od rodzaju i lokalizacji nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Tychy niż taki sam dokument zrobiony dla domu w małym miasteczku. Inne składowe ceny to na przykład ilość instalacji wewnętrznych i wielkość obiektu. Spory wpływ na ostateczny koszt ma także dokumentacja budynku, w oparciu o którą określa się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Lecz ostatecznie koszt wystawienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz